דלג אל שאלות ותשובות
10 השאלות הנפוצות ביותר פתיחה של כל השאלות והתשובות

לפי "חוק לרון", קצבת הנכות משולמת בנוסף למשכורת, תוך הפחתת אחוזים מסוימים ממנה. קצבת הנכות פוחתת ככל שהמשכורת עולה.
לגבי מי שעובר את רף המשכורת של 5,300 ₪ (נכון לינואר 2021) מתחילה הקצבה להיות מופחתת. עד גובה שכר זה משולמת קצבת נכות מלאה.

מדרגת שכר מסוימת ייתכן שיחל קיזוז הדרגתי מגובה קצבת הנכות, קיזוז שילך ויגדל ככל שרמת השכר תעלה. חשוב להדגיש כי למרות הפחתת הקצבה של מי שמשתכר, סך הכנסתו תהיה גבוהה יותר מכפי שהיתה אלמלא עבד. הכנסת אדם כזה כוללת הן משכורת מעבודה והן קצבת נכות מופחתת (משכורת ועוד קצבה מופחתת שווה להכנסה כוללת).

 

עוד חשוב להדגיש, כי אדם שמשתכר סכום שמביא לשלילת קצבת הנכות שלו, ימשיך לקבל את ההטבות הנלוות לקצבה, כדוגמת הנחות במוסדות שונים, למשך שלוש שנים ממועד הפסקת הקצבה.

 

תשובות פרטניות על גובה הקיזוז ניתן לקבל רק בפנייה ישירה לביטוח הלאומי.

אם הכוונה בנוגע ליכולת השתכרות בהתאם לחוק לרון, השתכרות עשויה להביא לקיזוז בקצבת הנכות בלבד ולא בקצבאות אחרות.

 לפי חוק לרון, עבודה והשתכרות (כשכיר או כעצמאי) משפיעים רק על קצבת הנכות ולא על קצבת השירותים המיוחדים.

בכל מקרה, רק הביטוח הלאומי מוסמך לקבוע ולהשיב על שאלות פרטניות.

 

התשובה לשאלה זו מסתכמת בשאלה אחת: האם אתה מעריך שהמוגבלות תשפיע על התפקוּד שלך בעבודה

אם הערכתך היא שהמוגבלות לא תשפיע על תפקודך בעבודה, אין הכרח לשתף את המעסיק. עם זאת, אם אתה יודע כי החברה אליה הגשת את המועמדות מעודדת קידום העסקה של אנשים עם מוגבלויות ואתה מרגיש מספיק בנוח לשתף אותם, אנו מזמינים אותך לספר על המוגבלות שלך ולהימנע מהחזקת "סוד".

 אם המוגבלות נראית, תוכל לספר על כך במכתב המקדים ובמידה ונושא זה עולה, גם בראיון הטלפוני. במידה והמוגבלות אינה נראית, תוכל לשמור את אופציית החשיפה לראיון העבודה.

 אם הערכתך היא שהמוגבלות שלך תשפיע על התפקוד שלך בעבודה, וכי תצטרך התאמות או הנגשות לביצוע המשרה (למשל, התאמות פיזיות של סביבת העבודה, גמישות בימים ובשעות העבודה, הדרכה וליווי) חשוב לספר על כך למעסיק. אנו ממליצים לתאר בקצרה את ההתאמות וההנגשות הנדרשות לך במכתב המקדים וכן בראיון הטלפוני. לקראת ראיון העבודה, מומלץ להכין את עצמך לכך שתתבקש לתאר את ההשפעה של המוגבלות על התפקוד בעבודה.

 בנוסף, חשוב להסביר את ההשפעה החיובית של התאמות והנגשות במקום העבודה על יכולתך לבצע את התפקיד. לבסוף, נסי להדגיש, ואם ניתן גם לתת דוגמאות, להתאמות שאפשרו לך למנף את ההתמודדות שלך ליתרון יחסי לעומת שאר המועמדים.

ישנן סיבות רבות אפשריות לכך שלא התקבלת למשרות האלה. ייתכן שלא התאמת למשרה מבחינת הניסיון או הידע המקצועי בקורות החיים, ייתכן שהם מעוניינים לבחון מועמדים נוספים לפני שיחליטו וייתכן ששיקול אחר הכריע את הכף. כמו כן, ייתכן שאף תתקבל, לעתים ההחלטה לוקחת זמן אצל מעסיקים שונים.אך חשוב לזכור שחיפוש משרה הוא לא קל לאף אדם. גם אנשים ללא מוגבלות עוברים לא מעט ראיונות ודחיות בדרך לקבלה למשרה חדשה. אנו ממליצים לך לא להתייאש, להמשיך לחפש ולגשת, וגם להיעזר בשלל הכלים שלנו מהמדריך לחיפוש עבודה: טיפים להכנה מוקדמת לראיון העבודה , כללים בסיסיים לראיון עבודה מוצלח, טיפים לראיון הטלפוני, וכן המדריך לכתיבת קורות חיים.

בהצלחה!

 ישנן מספר סיבות לכך שהסוכן החכם לא מוצא לך משרות.

1. ייתכן שלא הגדרת את הסוכן נכון או שהגדרת את החיפוש למשרות מאוד מצומצמות. כדאי להרחיב מעט את תחום המשרות הרלוונטיות לך כדי להגדיל את האפשרות לקבלת הצעות המתאימות לך.

2. ייתכן שכרגע אין משרות רלוונטיות, אך האתר מתעדכן מדי יום במשרות חדשות.

שלום רב,

 

מעסיקים אכן עשויים לקבל סיוע לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות.
מצ"ב הוראת מנכ"ל - מסלול סיוע לקליטת עובדים עם מוגבלות בעסקים בישראל

 
 
בכל שאלה נוספת וסיוע בכל שלבי האיתור, המיון וההשמה של עובדים עם מוגבלות (ללא עלות) ניתן לפנות למרכז תעסוקה שווה בטלפון 1700-50-76-76