דלג אל #title#
10 השאלות הנפוצות ביותר פתיחה של כל השאלות והתשובות

העובד לא חייב לחשוף את המגבלה שלו, יש יתרונות ויש חסרונות לשיתוף המידע על המגבלה כעקרון, עובד מוזמן לשתף מעסיק בקיום מגבלה אשר מהווה חסם או סיכון אמיתי לביצוע העבודה הנדרשת. לשיקולו של עובד האם מגבלתו נופלת בקטגוריה זו ואסור להכריח אותו לשתף את המידע הזה.

מצד אחד, אין ספק שעדיף לשתף מידע לגבי השפעת המגבלה בעבודה, כדי שמעסיק יבין איך לשלב עובד באופן מיטבי. מצד שני, הפחד מדעות קדומות ואפלייה מאד משפיעה על החלטת הפרט. עם זאת השיתוף יאפשר למעסיק לתת לעובד התאמות רלוונטיות שיכולות לסייע לו בביצוע המשימות ולהצליח בתפקידו.

חוק השוויון אוסר על אפלייה בגין מגבלה, בכל אחד משלבים הללו: קבלה לעבודה, תנאי ההעסקה, קידום, הכשרה מקצועית, פיטורין והטבות פרישה. לכן כדאי לזכור שתפקוד, לא מגבלה, הוא הקובע. כמעסיק, הפגנת פתיחות והבנה, ומוכנות לשלב עובדים עם מוגבלות, תגביר את הסיכוי שעובד (או מועמד לעבודה) ישתף אותך בפרטים חשובים.

התשובה היא לא. החוק קובע כי ההפחתה בקיצבת הנכות מתחילה רק ככל שהשכר עולה על 5,300 ₪ ברוטו וגם אז רק במדרגות.

לפי חוק לרון, עבודה והשתכרות (כשכיר או כעצמאי) משפיעים רק על קצבת הנכות ולא על קצבת השירותים המיוחדים.

בכל מקרה, רק הביטוח הלאומי מוסמך לקבוע ולהשיב על שאלות פרטניות.

 

 

התשובה לשאלה זו מסתכמת בשאלה אחת: האם להערכתך המוגבלות תשפיע על התפקוּד שלך בעבודה?
אם הערכתך היא שהמוגבלות לא תשפיע על תפקודך בעבודה, אין הכרח לשתף את המעסיק. עם זאת, אם ידוע לך כי החברה אליה הגשת את המועמדות מעודדת קידום העסקה של אנשים עם מוגבלות ואת/ה מרגיש/ה מספיק בנוח לשתף אותם, אנו מזמינים אותך לספר על המוגבלות שלך ולהימנע מהחזקת "סוד".
אם הערכתך היא שהמוגבלות שלך תשפיע על התפקוד שלך בעבודה, וכי יהיה צורך בהתאמות או הנגשות לביצוע המשרה (למשל, התאמות פיזיות של סביבת העבודה, גמישות בימים ובשעות העבודה, הדרכה וליווי) חשוב לספר על כך למעסיק. לקראת ראיון העבודה, מומלץ להכין את עצמך לכך שתתבקש לתאר את ההשפעה של המוגבלות על התפקוד בעבודה ומה נדרש לך על מנת לבצע את העבודה כמצופה. בנוסף, חשוב להסביר את ההשפעה החיובית של התאמות והנגשות במקום העבודה על יכולתך לבצע את התפקיד. לבסוף, מומלץ להדגיש, ואם ניתן גם לתת דוגמאות, להתאמות שאפשרו לך למנף את ההתמודדות שלך ליתרון יחסי לעומת שאר המועמדים. בעת התלבטות כדאי וחשוב להיוועץ ברכז/ת המלווה. כמו כן, לתוכנית תעסוקה שווה יש סדנאות ייחודיות העוסקות בדילמת החשיפה.

ישנן סיבות רבות אפשריות לכך שלא התקבלת למשרות האלה. ייתכן שלא התאמת למשרה מבחינת הניסיון או הידע המקצועי בקורות החיים, ייתכן שהם מעוניינים לבחון מועמדים נוספים לפני שיחליטו וייתכן ששיקול אחר הכריע את הכף. כמו כן, ייתכן שאף תתקבל, לעתים ההחלטה לוקחת זמן אצל מעסיקים שונים.אך חשוב לזכור שחיפוש משרה הוא לא קל לאף אדם. גם אנשים ללא מוגבלות עוברים לא מעט ראיונות ודחיות בדרך לקבלה למשרה חדשה. אנו ממליצים לך לא להתייאש, להמשיך לחפש ולגשת, וגם להיעזר בשלל הכלים שלנו מהמדריך לחיפוש עבודה: טיפים להכנה מוקדמת לראיון העבודה , כללים בסיסיים לראיון עבודה מוצלח, טיפים לראיון הטלפוני, וכן המדריך לכתיבת קורות חיים.

בהצלחה!

 ישנן מספר סיבות לכך שהסוכן החכם לא מוצא לך משרות.

1. ייתכן שלא הגדרת את הסוכן נכון או שהגדרת את החיפוש למשרות מאוד מצומצמות. כדאי להרחיב מעט את תחום המשרות הרלוונטיות לך כדי להגדיל את האפשרות לקבלת הצעות המתאימות לך.

2. ייתכן שכרגע אין משרות רלוונטיות, אך האתר מתעדכן מדי יום במשרות חדשות.

באתר הביטוח הלאומי ניתן למצוא מחשבון לחישוב הקיזוז הצפוי בקצבה בהתאם לנתונים האישיים. עם זאת מומלץ לפנות באופן פרטני למוסד לביטוח לאומי. חשוב לזכור! אדם שיוצא לעבוד ביחסי עובד ומעסיק גם צובר זכויות פנסיוניות וסוציאליות מעבר לשכר.