דלג אל שאלות ותשובות
השאלות המתאימות לחיפוש שלך פתיחה של כל השאלות והתשובות

העובד לא חייב לחשוף את המגבלה שלו, יש יתרונות ויש חסרונות לשיתוף המידע על המגבלה כעקרון, עובד מוזמן לשתף מעסיק בקיום מגבלה אשר מהווה חסם או סיכון אמיתי לביצוע העבודה הנדרשת. לשיקולו של עובד האם מגבלתו נופלת בקטגוריה זו ואסור להכריח אותו לשתף את המידע הזה.

מצד אחד, אין ספק שעדיף לשתף מידע לגבי השפעת המגבלה בעבודה, כדי שמעסיק יבין איך לשלב עובד באופן מיטבי. מצד שני, הפחד מדעות קדומות ואפלייה מאד משפיעה על החלטת הפרט. עם זאת השיתוף יאפשר למעסיק לתת לעובד התאמות רלוונטיות שיכולות לסייע לו בביצוע המשימות ולהצליח בתפקידו.

חוק השוויון אוסר על אפלייה בגין מגבלה, בכל אחד משלבים הללו: קבלה לעבודה, תנאי ההעסקה, קידום, הכשרה מקצועית, פיטורין והטבות פרישה. לכן כדאי לזכור שתפקוד, לא מגבלה, הוא הקובע. כמעסיק, הפגנת פתיחות והבנה, ומוכנות לשלב עובדים עם מוגבלות, תגביר את הסיכוי שעובד (או מועמד לעבודה) ישתף אותך בפרטים חשובים.

חשוב לתת לעובד עם מוגבלות הזדמנות שווה להימדד ולהצליח בביצוע העבודה הנדרשת ממנו. רוב האנשים עם מוגבלות יגידו שהם רוצים גם הזדמנות שווה וגם התייחסות שווה. לעיתים תידרש התאמה ספציפית של עמדת העבודה ו/או דרישות התפקיד כדי שעובד יוכל לבצע את העבודה באופן מיטבי. לעיתים נדרשת תקופת הסתגלות לשני הצדדים שלאחריה ניתן להגיע לביצוע מלא. מעסיק יכול להיעזר בגוף מלווה של עובד אם הוא מרגיש שיש צורך בחניכה נוספת. חשוב להתייחס להתאמות במקום להקלות.

אסור ע"פ חוק לשאול אם למועמד/ת יש מגבלה כלשהי, ממולץ לעודד את המועמד/ת לשתף את הדבר הזה דרך שאילת שאלות כלליות ולציין שהמשרה מיועדת לאנשים עם מוגבלות כמו גם לשאול אם ולאילו התאמות הם עשויים להזדקק.

מעסיקים אכן עשויים לקבל סיוע לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות.
מצ"ב הוראת מנכ"ל - מסלול סיוע לקליטת עובדים עם מוגבלות בעסקים בישראל

 
בכל שאלה נוספת וסיוע בכל שלבי האיתור, המיון וההשמה של עובדים עם מוגבלות (ללא עלות) ניתן לפנות למרכז תעסוקה שווה בטלפון 1700-50-76-76

המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה פיתח שירות הדרכות למעסיקים, המעוניינים לקבל מידע וכלים יישומיים מותאמים לארגון. תכני ההדרכה מותאמים לפי הצורך ולתפקידים שונים בארגון (מנהלים בכירים, מנהלי שטח, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי גיוס, אחראי לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלות), וכן לפי פרופיל הארגון וצורכי המשתתפים בהדרכה. ההדרכות ניתנות באמצעות תכנית תעסוקה שווה.

למידע על הכלים, שהמטה מעמיד לרשותכם ולתיאום הדרכה https://taasukashava.org.il/employers/

אם השאלות מתייחסות לביצוע המטלות של התפקיד (לדוגמה, אם יש לקות ראיה והוא אמור לנהוג כלי שינוע במפעל) אפשר לבדוק אם דבר כזה אפשרי.

יש להימנע משאלות כלליות אודות המגבלה של המועמד אם אינן קשורות לתפקיד שהוא מתמודד עליו או להתאמות להן הוא נזקק על מנת לבצע את עבודתו.

מעדויות של מעסיקים ושל הספרות המקצועית עולה כי העסקת עובדים עם מוגבלות:

- מספקת מענה מקצועי לצרכי כוח אדם

- מקדמת ערכי סובלנות, פתיחות ונאמנות עובדים בתרבות הארגונית
- מגבירה מודעות לצרכי עובדים תוך כדי היכרות עם עולם הנגישות
- מחזקת את מוניטין העסק, דבר שמושך לקוחות ומגדיל את רווחיות החברה
- מחקרים מצביעים על יותר יצירתיות בניהול הארגון ובנוסף העסקת עובדים עם מוגבלות נכונה עבור המדינה שמפסידה מדי שנה תוצר של 5 מיליארד שח בקירוב. ולא פחות חשוב - זה הדבר הנכון וטוב לעשות

חזרה לשאלות הנפוצות ביותר