דלג אל #title#

המדריך המלא לחיפוש עבודה

כל המידע שיעזור לך בשלבים השונים של חיפוש עבודה מותאמת לאנשים עם מוגבלות

מחפשים עבודה? ישנן מספר אפשרויות תעסוקה הפתוחות בפניכם

לאנשים עם מוגבלות יש מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בשוק החופשי. כתבה זאת מתארת אפשרויות אלו ומפרטת על כל אפשרות

תעסוקה כשכיר 

אם כישוריכם תואמים את דרישות התפקיד או המשרה המפורסמת על ידי המעסיק, תוכלו להתמודד על משרה ולהתקבל לעבודה כשכירים, בשכר מלא ועם מלוא הזכויות הנלוות ככל עובד אחר. אי קבלה של עובד עם מוגבלות על בסיס המוגבלות מהווה עבירה על חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אשר קובע את איסור ההפליה בתעסוקה. על-פי החוק, אסור למעסיק להפלות עובד או דורש עבודה, שנמצא כשיר לתפקיד או למשרה, בכל אחד מהתחומים האלה: קבלה לעבודה - לרבות מבדקי קבלה, תנאי עבודה, קידום בעבודה, הכשרה או השתלמות מקצועית, פיטורין והטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה.

במידת הצורך תוכלו אתם והמעסיק לעשות שימוש בכלים הבאים: 

סיוע במימון התאמות 

אם נדרש להתאים את מקום העבודה לצרכיו של העובד, בשל מוגבלותו, המעסיק יכול לבקש את השתתפות המדינה במימון התאמות אלה.

להרחבה בנושא, תנאי הזכאות וסכומי ההשתתפות, לחצו כאן

 

שכר מינימום מותאם לעובד עם מוגבלות בעל יכולת עבודה מופחתת 

אדם עם מוגבלות שסבור כי יש לו יכולת עבודה מופחתת, המועסק או מועמד לעבודה בשוק העבודה, ביחסי עובד מעביד, יכול לבקש כי ייקבע לו שכר מינימום מופחת, בהתאם ליכולת העבודה שלו. אם העובד לא מעוניין בשכר מותאם, יש לשלם לו שכר מינימום כקבוע בחוק שכר מינימום, התשמ"ז- 1987.

למידע בנושא, טפסי בקשה ופרטי יצירת קשר, לחצו כאן

 

תעסוקה נתמכת 

תעסוקה נתמכת היא תעסוקה שלא במסגרת מוגנת או מרכז עבודה שיקומי, אשר מתבצעת במקומות עבודה בקהילה, בליווי של גורם שיקומי אשר מקשר בין המועסק למעסיק ועוזר למועסק להשיג ולשמור על מקום העבודה. תעסוקה נתמכת מופעלת על-ידי משרד הבריאות, משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי. במוסד לביטוח הלאומי עבודה נתמכת היא במסגרת תכנית הנמשכת 18 חודשים. שירותי תעסוקה נתמכת ניתנים על-ידי ספקים של המשרדים ובפיקוח המשרדים. מימון השירות הוא לזכאים ע"י המשרדים אך אפשר גם לרכוש אותו באופן פרטי.

 

למי יועדת תעסוקה נתמכת?

 אנשים עם מוגבלויות פיזיות, חושיות התפתחויות או לקויות למידה:

על פי חוק שירותי הסעד (1958) ותקנותיו ותקנון תע"ס פרק 5 ו – 6 - אנשים עם מוגבלות פיזית, חושית, התפתחותית או לקויות למידה, המעוניינים להשתלב בתעסוקה נתמכת, יכולים לפנות אל המחלקות לשירותים חברתיים שברשויות המקומיות באזור מגוריהם (המחלקות בתחום האחריות של אגף השיקום שבמשרד הרווחה).

לכתובות וטלפונים של המחלקות לשירותים חברתיים בכל הארץ לחצו כאן

 אנשים עם מוגבלויות נפשיות:

על-פי חוק שיקום נכי נפש בקהילה (2000)  מי שהוכר כבעל נכות עקב מגבלה נפשית של 40% לפחות ומעל גיל 18 וכתוצאה מההפרעה נגרמת לו הגבלה בתפקוד ובהשתלבות בקהילה ומעוניין במערך שירותי השיקום הכוללים תעסוקה נתמכת או מוגנת כדומה יכול לפנות לוועדת שיקום אזורית, הפועלת בלשכת הפסיכיאטר המחוזי באזור מגוריו.

 לפרטים אודות הזכאויות והתנאים לכך לחצו כאן

 למאגר העמותות העוסקות בתעסוקה נתמכת לחצו כאן


 נכי צה"ל:

 נכי צה"ל שנפגעו בזמן ועקב שירותם הצבאי או הביטחוני ותביעתם לזכויות נכה הוכרה על-ידי קצין התגמולים והם מעוניינים לעבוד, יכולים לפנות לגורמים הבאים:

- קציני הנפגעים בצה"ל, המשטרה, השב"ס

- לשכת השיקום האזורית של אגף השיקום

לפרטים נוספים  לחצו כאן

 

תעסוקה כעצמאי

לעבודה כעצמאי יתרונות רבים כגון גמישות בזמני העבודה, אפשרות עבודה מהבית, עבודה בקצב אישי וכו'. יתרונות אלה יכולים לסייע לך להביא לידי מימוש את יכולותייך. מן הצד השני, לתעסוקה כעצמאי יש גם חסרונות, לדוגמה: לא פשוט להקים עסק עצמאי, קיימת תקופת הסתגלות עד לקבלת הכנסה מספקת ויציבה ולעיתים יש לסגור את העסק כדי לצמצם הפסדים.  לכן, יש צורך לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות שבהתחלת מהלך זה.

אם החלטתם להקים עסק יש להכין תוכנית עסקית מסודרת ולצאת לדרך. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שבמשרד הכלכלה פועלת לקידום התפתחותם של עסקים קטנים ובינוניים קיימים כמו גם לקידום הקלות שיסייעו בהקמתם של עסקים חדשים.

 

לאתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים לחצו כאן

אין תגובות
טיפים למקורות לחיפוש עבודה

בימינו מעסיקים מפרסמים משרות במגוון רב של ערוצים. לכן, חשוב להיות מודעים לכל אחד מערוצים אלה ולעשות שימוש מושכל בכל אחד מהם.

ראשית, אנו מפנים אתכם לעיןן במגוון תכניות ההכשרה והתעסוקה העומדים בפניכם. אם יש לכם הכרה בנכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות או משרד הביטחון ייתכן מאוד שתהיו זכאים לקבל סיוע בהכוונה תעסוקתית ובמתן כלים לשיפור היכולות והכישורים.

 

מקור נוסף למציאת משרות הוא כמובן האינטרנט. בלוח המשרות שלנו תמצאו מאות משרות ייעודיות ונגישות במגוון תחומים בכל רחבי הארץ. להרחבת החיפושים כדאי לדעת שבשנים האחרונות מעסיקים מגייסים עובדים רבים דרך לוחות דרושים באינטרנט וכן באמצעות הרשתות החברתיות דוגמת פייסבוק ו-LinkedIn. 

 

בנוסף לאינטרנט, ניתן למצוא משרות פתוחות בלוחות הדרושים בעיתונות הארצית ובמקומונים.

 

כמו כן, ניתן גם לפנות לשירות התעסוקה אשר מעמיד לרשותכם מגוון רחב של הצעות עבודה ממבחר מעסיקים במשק, לצד כלים להתמודדות בתקופת האבטלה.

 

בנוסף לשירות התעסוקה ישנן חברות כוח אדם פרטיות, חלקן עמותות וחלקן חברות עסקיות, המציעות אף הן שירותים. במידה והנך זכאי/ת לשירותי תעסוקה נתמכת, תוכל לחפש עבודה גם באמצעות חברות ההשמה השונות. 

שיטת גיוס העובדים של "חבר מביא חבר" מאוד נפוצה בקרב מעסיקים. כדאי להיעזר בחברים ובני משפחה אשר עשויים לדעת על משרות פנויות במקום העבודה שלהם. בדרך זאת, ניתן לדעת על משרות שעדיין לא התפרסמו בלוחות הדרושים השונים ולקבל פרטים על המשרה וטיפים ממקור ראשון בנוגע לדרך היעילה ביותר להציג את מועמדותך. 

לבסוף, ניתן ליזום פנייה ישירה למעסיק. כך למשל, מומלץ להכין רשימת חברות שהייתם מעוניינים לעבוד בהן ולשלוח קורות חיים. אם יש לכם איש או אשת קשר בחברה, עדיף לשלוח את קורות החיים דרכם. אם לא, ניתן לשלוח את קורות החיים באמצעות דף הדרושים באתר החברה או דרך אגף משאבי האנוש של החברה. בפנייה זאת יש לצרף את המכתב המקדים אשר יוכן ספציפית לחברה זאת ואת קורות החיים.

 

לסיכום, אנו ממליצים לכם לעשות שימוש בכל דרכי החיפוש:

 • באמצעות לוח הדרושים שלנו
 • בלוחות דרושים אחרים באינטרנט
 • בלוחות דרושים בעיתונות המודפסת
 • באמצעות שירות התעסוקה וחברות כוח אדם והשמה
 • פנייה לחברים ובני משפחה שיסייעו לך לאתר הזדמנויות עבודה
 • פנייה ישירה למעסיקים

 על מנת למקד את חיפוש המשרה באופן היעיל ביותר עליכם להגדיר לעצמך את הדברים הבאים:

 • איזה סוג עבודה אתם מחפשים
 • מהי רמת השכר לה אתם מצפים
 • מהו היקף המשרה המתאים לעם
 • מהו הטווח הגיאוגרפי המועדף עלכםך
 • במידת הצורך, אלו התאמות והנגשות היו עוזרות לכם למצוא עבודה ובעיקר להשתלב בה בצורה הטובה ביותר
אין תגובות
כל מה שרצית לדעת על מכתב מקדים למעסיק

בנוסף לקורות החיים מומלץ לצרף מכתב מקדים. כל מה שאתם צריכים לדעת על מכתב מקדים מופיע בכתבה זאת.

בנוסף לכתיבת קורות החיים, ניתן ורצוי להוסיף מכתב מקדים קצר למעסיק. המכתב המקדים הוא המקום לציין, בנימה אישית, מדוע אתם מתאימים למשרה הספציפית אליה אתם מגישים מועמדות. 

קורות החיים והמכתב המקדים חשובים מאוד בתהליך חיפוש העבודה. לכן, כדאי להשקיע זמן ומחשבה בכתיבתם. מומלץ אף לשלוח אותם לחבר או בן משפחה שיעברו עליו, ויתנו לכם הערות בונות לשיפורם. יש לזכור כי קורות החיים והמכתב המקדים יוצרים את הרושם הראשוני שלך אצל המעסיק ועוזרים לבלוט על פני המועמדים האחרים.

המכתב המקדים צריך להיות קצר ולעניין. 

הפסקה הראשונה צריכה לכלול את שם המשרה, תאריך הפרסום שלה והאופן שבו איתרתם אותה. לאחר מכן יש לכתוב מדוע החלטתם לענות על הצעת העבודה הספציפית הזאת. 

הפסקה השנייה תכלול הסבר קצר מדוע אתם מתאימים למשרה, תוך הדגשת הידע הקודם והניסיון העומדים לזכותכם בתחום. אם בחרתם לספר על המוגבלות שלכם בשלב זה, מומלץ לפעול לפי ההנחיות המופיעות בהמשך.

 

צילום מסך מתוך דף עדכון פרופיל

אין תגובות
כתיבת קורות חיים

קורות החיים הם שער הכניסה שלך לעבודה. לכן, יש לבנות אותם כמסמך שיווקי לכל דבר. כך למשל, רצוי שקורות החיים לא יעלו על עמוד אחד. חשוב מאוד שמסמך קורות החיים יהיה:

1. אחיד בעיצובו ונעים לעין

2. נגיש וידידותי לקורא

3. כתוב בשפה נכונה

4. כתוב מההווה לעבר

5. מכיוון ש"חורים" גדולים בין מקומות העבודה (חודשים או שנים ללא עבודה) עשויים לעורר שאלות, יש למלא את קורות החיים ככל שניתן ולהכין תשובות מראש לשאלות שעשויות להתעורר.

6. מסמך קורות החיים צריך להתאים לדרישות המשרה הספציפית אליה אתה מבקש להתקבל.

7. באופן כללי, המסמך צריך להדגיש את המעלות שלעם ולהצניע דברים שעלולים להתפרש על ידי המעסיק באופן שלילי. אך עם זאת, יש לשמור על אמינות מוחלטת - כל מה שמופיע בקורות החיים צריך להיות אמת לאמיתה.

 

קורות החיים כוללים, באופן טיפוסי, את המרכיבים הבאים:

 כותרת ותאריך עדכני. יש לכלול בראש הדף את הכותרת "קורות חיים" בכתב גדול ולציין את התאריך שבו כתבתם את המסמך. חשוב לעדכן את התאריך מדי פעם, כך שהמעסיק יראה כי קורות החיים רלוונטיים לתאריך הגשת המועמדות למשרה. 

 פרטים אישיים הכוללים את השם המלא, תאריך הלידה, כתובת, מספר הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני.

 רמת השכלה מהתיכון ואילך. בנוסף לתעודת הבגרות או מספר שנות הלימוד, יש להוסיף פרטים על לימודים במוסדות לימוד על תיכוניים, תעודות השתתפות בקורסים ובסדנאות. אם ישב לכם תואר ראשון ומעלה, אין הכרח לרשום את תקופת הלימודים מהתיכון.

 שירות צבאי או שירות לאומי אשר כולל את התפקיד אותו ביצעתם, תקופת השירות, דרגה וכל פעילות מיוחדת שחשוב לציין. אם לא עשיתם שירות צבאי אין להוסיף סעיף זה כלל, אלא אם קיבלתם פטור מסיבות בריאותיות.

 ניסיון תעסוקתי. חלק זה צריך להיות המפורט והמובלט ביותר בקורות החיים. בניסיון התעסוקתי יש לתאר את הניסיון שלכם בעבודה תוך ציון מקומות העבודה הקודמים, תאריכי התחלה וסיום של העבודה, תפקידים, דרגה, אחריות וכן סמכות בכל מקום עבודה. כאמור, יש להתחיל ממקום העבודה האחרון. אם אין לכם ניסיון תעסוקתי רב, יש להתייחס גם לעבודות זמניות וכן להתנדבות אשר רלוונטית למשרה בה מדובר.

 שפות. יש לציין שפות זרות ואת מידת השליטה בהן, בעיקר אם ידיעת השפות חשובה לתפקיד.

 שליטה במחשבים. יש לציין בקורות החיים שליטה בתוכנות כגון word, power point, excel, תוכנות של גרפיקה ממוחשבת, תוכנות לבניית אתרים וכדומה.

 התנדבות ותחביבים. אם בחרתם לציין תחביבים או התנדבות, התרכזו רק בציון דברים שעשיתם לאורך זמן. נושאים אלה עשויים לעורר עניין אצל המראיין ולאפשר היכרות אישית מעמיקה יותר.

 בסוף קורות החיים יש לציין כי המלצות ישלחו במידת הצורך.

 

 

אין תגובות
מצאתי משרה מתאימה. מה עכשיו?

תהליך מציאת משרה המתאימה לך מבחינת עניין ותנאי עבודה עשוי לקחת זמן. כאשר מצאת מספר משרות מתאימות אנו ממליצים לך...

לאחר שאיתרתם מספר משרות המעניינות אותך, עליכם לשלוח את קורות החיים למעסיק בצירוף המכתב המקדים. 

שלחו את קורות החיים באחת מדרכי התקשורת שהמעסיק פרסם במודעה. אין צורך לשלוח את קורות החיים מספר פעמים או במספר ערוצים. על מנת לוודא שהמסמך הגיע, ניתן לבקש אישור קבלה במייל בו הגשתם את מועמדותך או ליצור קשר בטלפון. לאחר אישור הקבלה, מומלץ להכין טבלת מעקב בה תוכלו לציין באיזה תאריך שלחתם את קורות החיים, לאיזו חברה, עבור איזו משרה, מי איש הקשר ומהם הפרטים שלו. טופס זה יעזור לכם להיות במעקב בנוגע למשרות שהגשת להן את מועמדותעם. יש לזכור כי תהליך זה עלול לקחת זמן. אולם, התמדה ועבודה נכונה תעלה את הסבירות כי תוזמנו לראיון עבודה.

אין תגובות
טיפים להכנה מוקדמת לראיון במקום העבודה

הצלחה בראיון עבודה דורשת הכנה מוקדמת. בחלק זה תוכלו ללמוד מהם הדברים החשובים ביותר שאתם צריכים לקחת בחשבון לפני שאתם מגיעים לראיון העבודה.

באופן כללי, על מנת לעבור ראיון עבודה בהצלחה, עליכם לענות על שתי שאלות מרכזיות: 

 1. האם יש לכם את הרקע, הכישורים והיכולות למלא את התפקיד?
 2. האם יש לכם את הרצון והמוטיבציה לבצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר? 

 המראיין יחפש את התשובה לשאלות אלה, לא רק דרך התשובות שלכם, אלא גם, בין השאר, דרך אופן הלבוש שלכם, שפת הגוף, סגנון הדיבור ואפילו לחיצת היד שלכם.

 

להלן מספר טיפים בדבר הכנה טובה יותר לראיון העבודה

 

- יש לאסוף מידע על החברה. מומלץ לקרוא באתר החברה מהו הגודל והמבנה הארגוני שלה, שנות פעילות, תחומי פעילות מרכזיים ומיהם מתחריה. בנוסף, כדאי לשאול בני משפחה או חברים אשר מכירים את הארגון. ידע על הארגון יאפשר לכם לענות תשובות טובות יותר בעת הראיון וכן להציג את עצמכם כבעלי מוטיבציה גבוהה לעבודה.

- שאלו מראש מה תפקידו של המראיין בחברה.

- בררו היכן בדיוק נמצא המקום בו יבוצע הראיון, את דרכי ההגעה האפשריות ואת זמן ההגעה למקום. בנוסף, קחו איתכם את הכתובת ומספר הטלפון של המקום.

- רשמו לכןם בצורה מסודרת את שם החברה, פרטי המשרה ושם המראיין או המראיינים אליהם אתם מוזמנים.

- אם אתם זקוקים לכך שהראיון ייערך במקום נגיש, בדקו מראש את מידת הנגישות של המקום בו יתבצע הראיון.

- מומלץ מאוד להביא איתכם עותק של קורות החיים והמלצות בכתב או לחילופין, רשימת שמות ומספרי טלפון של ממליצים פוטנציאליים.

- אם אתם זקוקים להתאמות או בוחרים לחשוף את המוגבלות שלכם, מומלץ להכין את האופן שבו יוצגו האתגרים והיתרונות שבמצב.

- מומלץ להכין מראש תשובות לשאלות נפוצות ושאלות שיכולות לנבוע מקורות החיים שלכם.

 

 להלן מספר דוגמאות לשאלות נפוצות עליהן תתבקש לתת תשובות:

ספר לי על עצמך? 

ספר לי על מקומות בהם עבדת? 

מה היו תחומי האחריות שלך בעבודה הקודמת?

 מה היו ההישגים/כישלונות בעבודה הקודמת?

 למה עזבת את עבודתך?

 כיצד אתה מתמודד עם לחץ?

 מה מניע אותך?

 את מעדיפה לעבוד לבד או בקבוצה?

 כיצד אתה מעריך הצלחה? מה מעניין אותך בעבודה זו?

 למה עלינו לקחת אותך?

 מה את יודעת על החברה?

 אילו אתגרים אתה רואה בתפקיד?

 מה את יכולה לתרום לנו?

 למה אתה האיש הטוב ביותר למשרה?

 מה יהיה התפקיד הבא?

 מה המטרות שלך לחמש השנים הבאות?

 כיצד אתה מתכנן להשיג מטרות אלו?

 מהן דרישות השכר שלך לטווח הקצר והארוך?

 

אם בכוונתך להעלות את נושא המוגבלות, התכוננו לשאלות בהקשר זה. למשל, כיצד המוגבלות משפיע על תפקודכם בעבודה? אילו התאמות אתם צריכים וכו'. 

 

יש לזכור כי המראיין יחפש בתשובותיכם לאו דווקא את העובדות היבשות אלא את מה שמסתתר מאחורי העובדות, כגון יכולתכם ללמוד משגיאות העבר, לפתור בעיות, ולנצל את זמנכם. בנוסף, המראיין ינסה לברר נקודות בעייתיות. למשל, אם החלפתם עבודות רבות בתקופת זמן קצרה יחסית או אם יש חודשים רבים בהם לא עבדתם.

 

על מנת לוודא כי התשובות שלכם והדרך שבה הן מוצגות על ידכם, טובות מספיק, אנו ממליצים  לעשות סימולציות מול חברים או בני משפחה. על מנת שסימולציות אלה תהיינה יעילות, בקשו מהם לתת לכם פידבק בנוגע לשפת הגוף שלכם ובנוגע לאורך ואיכות התשובות שלכם.

אין תגובות
כל מה שחשוב לדעת על חוק לרון

התיקון, המוכר בשם "חוק לרון" מיישם חלק מהמלצות העיקריות של הוועדה הציבורית לבדיקת ענייני הנכים ולקידום השתלבותם בעבודה. התיקון בחוק משפר את התנאים של מי שיוצא לעבוד ואינו פוגע בזכויות של מי שלא עובד. מומלץ מאוד להכיר את הפרטים של החוק.

"ועדת לרון" הוקמה על מנת לבחון את השתלבותם של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה. לאור המלצות הוועדה, החל ב-1.8.09 נכנס לתוקף תיקון 109 חוק הביטוח הלאומי, הבא לשפר את התנאים של מקבלי קצבת נכות שיוצאים לעבוד. התיקון בחוק משפר את התנאים של מי שיוצא לעבוד. החידוש המרכזי של 'חוק לרון' הוא שתמיד כדאי לצאת ולעבוד החוק החדש לא פוגע במי שלא עובד. אם אתה לא עובד תמשיך לקבל 'קצבת נכות' כמו עכשיו. לפי 'חוק לרון' כי הקצבה יורדת לאט ובהדרגה ככל שהמשכורת עולה, ולא בבת אחת כמו עכשיו. ככל שהמשכורת שלך בעבודה תהיה יותר גדולה כך ההכנסה הכוללת שלך (כלומר כמה כסף תקבל מהקצבה ומהעבודה ביחד) תהיה יותר גדולה.  

 

אם כן עבדת לפני ה-1.8.09, יש לך שתי אפשרויות:

 

א.  האפשרות הראשונה היא שאתה יכול להחליט להישאר בתנאים כמו עכשיו, ותמשיך לקבל את הקצבה כפי שקיבלת עד היום.  

אם תרצה להגדיל את הכנסתך מעבודה, ולא תבחר בחוק החדש, אז בעקבות הכנסה נוספת של מספר שקלים, אתה עלול לאבד חלק מהקצבה שלך או אפילו את כולה.

 

ב.    האפשרות השנייה היא שאתה יכול להחליט לצאת לעבוד בתנאים החדשים.

אם החלטת לצאת לעבוד בתנאים הטובים שיש ב'חוק לרון', אז בעקבות הכנסה נוספת הקצבה שלך תרד לאט ובהדרגה ולא תאבד אותה. 

אם זה מה שאתה רוצה עליך להודיע על כך בסניף הביטוח הלאומי הקרוב לביתך.

 

אתה יכול לפנות לסניף הביטוח לאומי הקרוב לביתך כדי לקבל הסברים נוספים על החוק. אנו מקווים כי המסמך הזה יעזור לך להבין את החוק החדש ולדעת איך הוא משפיע עליך.

 

 

לכניסה למחשבון לחישוב סכום ההכנסה שאפשר להרוויח ועדיין לקבל קצבה לחצו כאן.

 

לפרטים נוספים על חוק לרון לחצו כאן (קובץ PDF)

 

לפרטים נוספים למי שלא יכול לקרוא PDF לחצו כאן.

 

 

 

אין תגובות
טיפים לראיון הטלפוני

הטלפון מצלצל ובעברו השני של הקו פונים אליך בנוגע לקורות החיים ששלחת. מרגע זה, התחיל ראיון העבודה שלך! האופן שבו תנהל את השיחה יספק למראיין מידע נוסף עליך, מעבר לאינפורמציה ה"יבשה" של קורות החיים וישפיע על ההחלטה האם לזמן אותך לראיון העבודה במשרדי החברה.

בזמן הראיון הטלפוני חשוב לשים לב לדברים הבאים:

 

תזמון השיחה: חשוב מאוד כי השיחה תתנהל במקום שקט יחסית ובזמן שבו אתה מרוכז מספיק לקיים את השיחה. במידה והתקשרו אליך בזמן שאתה עושה קניות או משגיח על הילדים, למשל, עדיף לבקש בנימוס מהמראיין את מספר הטלפון ואת המועד המתאים בו ניתן לחזור אליו. דבר זה יאפשר לך לתזמן טוב יותר את השיחה ולהתכונן אליה באופן טוב יותר.

 

אופן התנהלות השיחה: בראיון טלפוני, שבו אין למראיין יכולת לבחון אותך לפי שפת הגוף שלך, לאופן הדיבור יש משקל רב מאוד. לכן, חשוב לענות על השאלות בקול, באופן אדיב ונעים ובשפה נקייה ותקינה (המנע, למשל, משימוש במילות סלנג).

 

מוכנות לשיחה: כאשר המראיין מתקשר אליך ומציין לאיזו חברה הוא שייך, חשוב שתדע באיזו משרה מדובר. כפי שציינו בהמלצות לחיפוש העבודה, ניהול תהליך חיפוש העבודה באופן מאורגן ושיטתי יאפשר לך לדעת בדיוק באיזו חברה ומשרה מדובר. ברגע שתדע את פרטי החברה והמשרה תוכל להתאים את תשובותיך ולהדגיש את מידת ההתאמה שלך לתפקיד.

 

בנוסף, ישנן שאלות שכדאי לך להתכונן אליהן מראש. כך למשל, המראיין יכול לבקש ממך לספר קצת על עצמך, לשאול על הניסיון המקצועי שלך, לבקש לדעת מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם שלך. בנוסף, במידה וציינת שיש לך מוגבלות, המראיין עשוי לשאול כיצד זה משפיע על התפקוד שלך בעבודה ולאלו פתרונות אתה זקוק על מנת לבצע את עבודתך בדרך היעילה ביותר. לכן, חשוב שתהיינה לך תשובות מוכנות לשאלות אלה. 

 

איסוף מידע רלוונטי: שיחה מקדימה לראיון העבודה הנה הזדמנות טובה להשיג פרטים נוספים על המשרה. פרטים אלו יכולים לסייע לך בהבנה טובה יותר של המשרה ותנאיה וכן של מידת ההתאמה שלך למשרה או התאמת המשרה לרצונות ולצרכים שלך.

 

גישוש ראשוני לגבי נכונות להתאמות: אם בחרת לחשוף את מוגבלותך בשלב מוקדם, השיחה המקדימה עשויה להוות גם הזדמנות עבורך לברר האם יש לחברה מדיניות ונהלים ברורים ביחס להעסקת אנשים עם מוגבלויות. אם הם אינם מנוסים בכך, מומלץ להעביר מסר מרגיע ולהציע את עזרתך בתהליך איתור וביצוע ההתאמות בהמשך. יש לזכור כי מרכזי התמיכה למעסיקים במשרד הכלכלה עומדים לרשות המעסיקים הזקוקים להכוונה וסיוע בנושא התאמות והנגשות במקום העבודה.

 

כן, אני יכול ורוצה! חשוב להדגיש במהלך השיחה כי אתה מעוניין במשרה, כי יש לך ערך מוסף לתת לארגון וכי תשמח להגיע לראיון העבודה.

אין תגובות
כללים בסיסיים לראיון עבודה מוצלח

טיפים חשובים להצלחה בראיון העבודה.

על מנת להגדיל את הסבירות כי ראיון העבודה יעבור בהצלחה, להלן מספר המלצות: 


1. יש להגיע למקום הראיון כעשר עד עשרים דקות מוקדם יותר. זה יאפשר לכם להגיע נינוחים יחסית לראיון ובנוסף זה ישדר למעסיק רצינות ואחריות. מן הצד השני, אין להגיע מוקדם מדי לראיון (חצי שעה או שעה לפני). אם מסיבה כלשהי אתם מאחרים, מומלץ להודיע על כך לגורם הרלוונטי ולהתנצל על האיחור מיד עם כניסתכם לחברה.
2. להופעתך החיצונית ישנה משמעות רבה. יש להתלבש בצורה מכובדת ומומלץ להתאים את הלבוש ומאפיינים חיצוניים נוספים לאופי החברה ולתפקיד המוצע. 

3. בחינת התאמתכם לתפקיד מתחילה כבר מכניסתך לבניין החברה. התנהגו בנימוס עם כל אדם, שכן הוא עשוי להיות המראיין או הבוס הבא שלכם, או מישהו שהם סומכים על דעתו.

4. טרם הכניסה לחדר הראיון, יש לכבות את המכשיר הסלולארי שלך.

5. בכניסה לראיון, מקובל ללחוץ את ידו של המראיין. לחיצת היד צריכה להיות נחושה, לא חזקה מדי אך גם לא רופפת.

6. זה טבעי לחוש מתח ולחץ. אם אתם לחוצים במידה שעלולה לפגוע בכושר הריכוז שלכם, עשו שימוש בטכניקות המוכרות לכם להקלת הלחץ. בנוסף, מומלץ לשתף את המראיין - כאשר תאמרו לו כי אתם מתרגשים או לחוצים תרגישו הקלה והמראיין יחוש אמפתיה כלפיך.

 7. הצגה עצמית נכונה הנה חשובה ביותר - פרטו בקצרה את נקודות החוזק והחולשה שלעם, את הניסיון המקצועי, את השכלתכם, כישוריכם ומטרותיכם. יש להתכונן לענות בצורה הכנה ביותר האפשרית מבחינתך ולתת דוגמאות על כל נושא שתישאלו עליו. בנוסף, אל תתביישו לציין את מעלותיכם, אך בצניעות ולא יתר על המידה.

8. יש לענות לשאלות המראיין בפירוט, אך לא באריכות רבה מדי.

9. יש לשתף את המראיין במידע רלוונטי ולא בפרטים מיותרים.

10. אם יש פערים בהיסטוריה התעסוקתית שלכם, הסבירו למראיין מדוע. בנוסף, מומלץ לציין כל עבודה התנדבותית או פעילות אחרת שעשיתם בתקופה זאת. לבסוף, הדגישו את מטרות הקריירה שלכם בעתיד ואיך המשרה אליה אתם מתראיינים משתלבת במסלול הזה.

11. לשפת הגוף ישנה חשיבות רבה בראיון. השתדלו לשבת בצורה נינוחה, עם שתי רגליים על הרצפה וידיים מונחות על הגוף או משולבות באופן חלקי. יש להקפיד להסתכל למראיין בעיניים.

12. מומלץ להקפיד על טון דיבור אדיב ונעים.

13. במהלך הראיון, השתדלו להדגיש את המשותף בינכם ובין המראיין ולהצניע במידת האפשר ניגודים אפשריים.

14. תשובות כנות מציגות אתכם בצורה הנכונה והטובה ביותר. הכנות חשובה לשני הצדדים - בסופו של דבר אינכם רוצים לעבוד בארגון שאינו מתאים לכם.

15. אל תאמרו ביקורת שלילית על מעסיק קודם.

16. הראו התלהבות ועניין ושדרו כי יש לכם מוטיבציה רבה למלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר.

17. בסוף הראיון, יש להודות למראיין על ההזמנה ועל הזמן שהקדיש לכם. אם הוא לא ציין, אפשר לשאול מתי אתם צפויים לקבל תשובה.

18. אם לא התקבלתם, אין זה אומר שבזבזת את זמנכם לשווא. כל ראיון הינו התנסות חשובה לעתיד, גם אם לא הניב פירות מידיים. זכור כי הפקת לקחים מכל ראיון תביא לשיפור המיומנות והכישורים שלך בראיונות הבאים, ותשפר את סיכוייך להשגת העבודה הרצויה לכם.

אין תגובות
האם, כיצד ומתי לחשוף את נושא המוגבלות מול המעסיק?

הדילמה מוכרת. מן הצד האחד, חשיפת המוגבלות תאפשר לבקש התאמות במקום העבודה ותוריד את נטל ההסתרה הכבד במקרה של מוגבלות בלתי נראית. מן הצד האחר, יש שחוששים שאם יספרו יפלו אותם בקבלה לעבודה או יתייחסו אליהם בדרך שונה, ולא תמיד נעימה, במהלך הראיון או תוך כדי העבודה.

 האם לחשוף את המוגבלות שלי?

  

התשובה לשאלה זו מסתכמת בשאלה אחת: האם אתה מעריך שהמוגבלות תשפיע על התפקוּד שלך בעבודה?

 

אם הערכתך היא שהמוגבלות לא תשפיע על תפקודך בעבודה, אין הכרח לשתף את המעסיק. עם זאת, אם אתה יודע כי החברה אליה הגשת את המועמדות מעודדת קידום העסקה של אנשים עם מוגבלויות ואתה מרגיש מספיק בנוח לשתף אותם, אנו מזמינים אותך לספר על המוגבלות שלך ולהימנע מהחזקת "סוד".

 במידה והמוגבלות נראית, תוכל לספר על כך במכתב המקדים ובמידה ונושא זה עולה, גם בראיון הטלפוני. במידה והמוגבלות אינה נראית, תוכל לשמור את אופציית החשיפה לראיון העבודה.

 אם הערכתך היא שהמוגבלות שלך תשפיע על התפקוד שלך בעבודה, וכי תצטרך התאמות או הנגשות לביצוע המשרה  (למשל, התאמות פיזיות של סביבת העבודה, גמישות בימים ובשעות העבודה, הדרכה וליווי) חשוב לספר על כך למעסיק. אנו ממליצים לתאר בקצרה את ההתאמות וההנגשות הנדרשות לך במכתב המקדים וכן בראיון הטלפוני. לקראת ראיון העבודה, מומלץ להכין את עצמך לכך שתתבקש לתאר את ההשפעה של המוגבלות על התפקוד בעבודה.

 

בנוסף, חשוב להסביר את ההשפעה החיובית של התאמות והנגשות במקום העבודה על יכולתך לבצע את התפקיד. לבסוף, נסי להדגיש, ואם ניתן גם לתת דוגמאות, להתאמות שאפשרו לך למנף את ההתמודדות שלך ליתרון יחסי לעומת שאר המועמדים. 

 טיפים לחשיפה:

 - זכרו כי העובדה שאתה מתמודד עם מוגבלות הופכת אותך לבעל כלים רבים ויצירתיים יותר בעולם העבודה. יש להדגיש בפני המעסיק את היתרונות שלכם.

- תארו בקצרה כיצד המוגבלות באה לידי ביטוי במקום העבודה המסוים בו מדובר. אין טעם להעמיס על המעסיק ולשתף בדברים שאינם רלוונטיים לתפקוד שלכם בעבודה.

- אם יש לכם ניסיון מוצלח עם התאמות במקום עבודה קודם, יש לציין זאת בפני המעסיק.

- חזקו את הביטחון של המעסיק. העבירו לו מסר חיובי כי תוכלו לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר וכי לכל אתגר שמצפה לכם קיים פתרון שיתאים לצרכים של שניכם. מכתב המלצה ממעסיק קודם אשר מחזק את המסר הזה יסייע מאוד.

- בעת הצורך: פרטו מהן ההתאמות להן תזדקקו. אם ישנה אי בהירות בדבר ההתאמות הנדרשות, או שהמראיין נראה "אבוד", הציעו את עזרתכם בתהליך איתורן וביצוען ובעמידה בקשר עם גופים שיכולים לסייע בכך, כגון מרכזי התמיכה למעסיקים במשרד הכלכלה, המוסד לביטוח  לאומי או שירותי תעסוקה נתמכת במשרד הבריאות. למען הצלחת התהליך בקשו להיות מעורבים ככל האפשר בתהליך איתור ההתאמה/הנגשה.

- אם אתם זכאים לליווי של תעסוקה נתמכת, תארו בפני המעסיק את השירותים שאתם מקבל יםואת הליווי לו הוא זכאי. 

- ככלל, יש לאפשר למעסיק להעלות שאלות הנוגעות למוגבלות שלכם ולענות עליהן באופן סבלני ואדיב.

- אם בחרםת שלא לספר למעסיק על מוגבלותך בשלב הראשון, ניתן לעשות זאת בהמשך הדרך. כך למשל, תוכלו לספר לממונה הישיר עליכם על ההתמודדות שלכם, או לחברים לעבודה, לאחר שתרגישו מספיק בטוחים במקום העבודה.

- לאחר הקבלה לעבודה, דאגו להכין, ביחד עם הממונה עליכם תוכנית למקרה שיאלץ אתכם להיעדר מהעבודה לתקופה ארוכה כתוצאה מן המוגבלות. 

אין תגובות
כל מה שצריך לדעת על הפליה בעבודה

אנשים רבים עם מוגבלות חווים הפליה בקבלה ובקידום בעבודה. על מנת להכיר את זכויותיך ולשמור עליהם במקרים של הפליה חשוב לקרוא כתבה זאת.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998, קובע את איסור ההפליה בתעסוקה. על-פי החוק, אסור למעסיק להפלות עובד או דורש עבודה, שנמצא כשיר לתפקיד או למשרה, בכל אחד מהתחומים האלה:

 

קבלה לעבודה - לרבות מבדקי קבלה, תנאי עבודה, קידום בעבודה, הכשרה או השתלמות מקצועית, פיטורין והטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה.

 

מעסיק של אדם עם מוגבלות חייב לספק לו התאמות במקום העבודה, הנדרשות לעובד כדי שיוכל לבצע את עבודתו ככלל העובדים והמעסיק רשאי לפנות למטה בבקשה להשתתפות במימון התאמות אלה.

 

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ומגוון עמותות לקידום זכויות אנשים עם מוגבלויות, ישמחו לסייע לך במיצוי זכויותייך במגוון דרכים, ביניהן ייעוץ אישי, משא ומתן עם המעסיק, גישור, ואף הגשת תביעה במקרים המתאימים. הניסיון מראה שתיווך של גופים אלו יכול לסייע בשינוי עמדות ולגרום למעסיקים להבין שמה שנראה בלתי אפשרי הוא אפשרי בהחלט!

אין תגובות