דלג אל שאלות ותשובות למעסיקים
השאלות המתאימות לחיפוש שלך פתיחה של כל השאלות והתשובות

מעדויות של מעסיקים ושל הספרות המקצועית עולה כי העסקת עובדים עם מוגבלות: 

 - מספקת מענה מקצועי לצרכי כוח אדם 

- מובילה להוזלה בעלויות גיוס דרך חיבור לגופי השמה המתמחים במיון וגיוס עובדים (ללא תשלום) 

- מקדמת ערכי סובלנות, פתיחות ונאמנות עובדים בתרבות הארגונית 

- מגבירה מודעות לצרכי עובדים תוך כדי היכרות עם עולם הנגישות 

- מחזקת את מוניטין העסק, דבר שמושך לקוחות ומגדיל את רווחיות החברה

 

 אפשר לקרוא עוד על היתרונות בדף למה זה כדאי

כל עובד חדש, עם וללא צרכים מיוחדים, זקוק לפרק זמן שונה כדי ללמוד את דרישות התפקיד החדש. עובדים עם מוגבלות לא בהכרח זקוקים לפרק זמן ארוך במיוחד, אבל מומלץ לקחת בחשבון שאכן שיהיו מצבים בהם יהיה צורך בתמיכה אינטנסיבית יותר בעובד בשלבים הראשונים של ההסתגלות לעבודה. מרכזי התמיכה למעסיקים יוכלו לסייע לך בניהול תהליך זה.

אנשים עם מוגבלות נפשית סובלים מאפלייה קשה ביותר לגבי יכולתם להשתלב בשוק העבודה. כמעסיק, חשוב לזכור שתפקוד – לעומת סוג המגבלה - הוא הקובע את יכולת הפרט להשתלב בעבודה.   אנשים עם מוגבלות נפשיות הם אנשים מיומנים, עם מגוון יכולות ושאיפות, והם מקבלים תמיכה לשמור על יציבות נפשית וכושר עבודה מלא.

 

בשנים האחרונות התפתחו מודלים ושיטות עבודה מוצלחות ביותר לשילוב אותם אנשים כעובדים מן המניין. גופי השמה מלווים את העובדים לאורך זמן והם נמצאים במעקב רפואי סדיר עם גורמי טיפול בקהילה. כמעסיק, תהנה מתמיכה המלאה של חברת השמה בהשתלבות מוצלח של אותם עובדים.  

כעקרון, עובד חייב לשתף מעסיק בקיום מגבלה אשר מהווה חסם או סיכון אמיתי לביצוע העבודה הנדרשת. לשיקולו של עובד האם מגבלתו נופלת בקטגוריה זו ואסור להכריח אותו לשתף את המידע הזה.
מצד אחד, אין ספק שעדיף לשתף מידע לגבי השפעת המגבלה בעבודה, כדי שמעסיק יבין איך לשלב עובד באופן מיטבי. מצד שני, הפחד מדעות קדומות ואפלייה מאד משפיעה על החלטת הפרט. 

חוק השוויון אוסר על אפלייה בגין מגבלה, בכל אחד משלבים הללו: קבלה לעבודה, תנאי ההעסקה, קידום, הכשרה מקצועית, פיטורין והטבות פרישה. לכן כדאי לזכור שתפקוד, לא מגבלה, הוא הקובע. כמעסיק, הפגנת פתיחות והבנה, ומוכנות לשלב עובדים עם מוגבלות, תגביר את הסיכוי שעובד (או מועמד לעבודה) ישתף אותך בפרטים חשובים.

 

חשוב לתת לעובד עם מוגבלות הזדמנות שווה להימדד ולהצליח בביצוע העבודה הנדרשת ממנו. רוב האנשים עם מוגבלות יגידו שהם רוצים גם הזדמנות שווה וגם התייחסות שווה. לעיתים תידרש התאמה ספציפית של עמדת העבודה ו/או דרישות התפקיד כדי שעובד יוכל לבצע את העבודה באופן מיטבי. מעסיק יכול להיעזר בגוף מלווה של עובד אם הוא מרגיש שיש צורך בחניכה נוספת. חשוב להתייחס לעזרים אלה כהתאמות במקום הקלות.

אם אינך מבחין בנכות, חשוב שלא תשער השערות. דוגמאות למחלות שעלולות לגרום למוגבלות "לא נראית": סוכרת, מחלת קרוהן, ליקויי למידה, פגיעה אורגנית, דלקת פרקים, ועוד. התמודדות עם בעיות נפשיות או משבר גם לא תמיד ניתנים לזיהוי. חשוב לקבוע יכולת תעסוקתית לפי תפקוד ולא לפי מגבלה. זאת הבחנה חשובה. מעסיק צריך לשאול – האם העובד מסוגל לבצע את ליבת התפקיד שאני רוצה לאייש. כך נצליח לתת הזדמנות להשתלב בעבודה לכל אדם שמראה נכונות ואכן מסוגל לעבוד.

 

שלום רב,

 

מעסיקים אכן עשויים לקבל סיוע לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות.
מצ"ב הוראת מנכ"ל - מסלול סיוע לקליטת עובדים עם מוגבלות בעסקים בישראל

 
בכל שאלה נוספת וסיוע בכל שלבי האיתור, המיון וההשמה של עובדים עם מוגבלות (ללא עלות) ניתן לפנות למרכז תעסוקה שווה בטלפון 1700-50-76-76
חזרה לשאלות הנפוצות ביותר