דלג אל שיקום תעסוקתי של משרד הבריאות

שיקום תעסוקתי של משרד הבריאות

בין הכנה לעולם התעסוקה ועד עבודה בשוק החופשי, מתמודדי נפש עם 40% נכות נפשית לפחות מהביטוח הלאומי אשר עברו ועדת סל שיקום יכולים לקבל סיוע ממשרד הבריאות למציאת עבודה מתגמלת ומספקת.

שיקום תעסוקתי של משרד הבריאות

בין הכנה לעולם התעסוקה ועד עבודה בשוק החופשי, מתמודדי נפש עם 40% נכות נפשית לפחות מהביטוח הלאומי אשר עברו ועדת סל שיקום יכולים לקבל סיוע ממשרד הבריאות למציאת עבודה מתגמלת ומספקת.

שירות השיקום התעסוקתי מאפשר תעסוקה המותאמת לרצונו וליכולותיו של אדם המתמודד עם מגבלה נפשית, הנמצא בתהליכי שיקום. טווח האפשרויות נע משלב טרום תעסוקתי ועד לתעסוקה בשוק החופשי. בשירותים מושם דגש על תעסוקה נורמטיבית ומתגמלת ככל שניתן.

 

תנאים לקבלת שיקום תעסוקתי:

אדם עם 40% נכות נפשית לפחות מהביטוח הלאומי אשר עבר ועדת סל שיקום.

 

תעסוקה נתמכת
שירות התעסוקה הנתמכת תומך באנשים עם מוגבלות נפשית במקומות עבודה בשוק הפתוח. השירות יכול להינתן לאורך זמן או להיות שלב זמני בתהליך מתקדם לקראת השתלבות מלאה בשוק העבודה החופשי.
כחלק מהשירות ניתן ליווי למשתקם בבחירת מקום עבודה המותאם לכישוריו, רצונו וליכולותיו; ליווי בהשמה; בהדרכה; ותמיכה בתהליכי הקליטה, ההסתגלות והפעילות השוטפת במקום העבודה. הליווי נעשה על-ידי חברה הנותנת שירותי תעסוקה נתמכת ופגישות הליווי נעשות לרוב אחת לשבוע או אחת לשבועיים.
הליווי יכול להיעשות בשיתוף פעולה עם המעסיק אולם יכול להיעשות גם "מאחורי הקלעים" ואין הכרח שהמעסיק ידע על המוגבלות הנפשית של האדם.
השכר במקום העבודה יהיה שכר מינימום ומעלה או שכר מינימום מותאם - בהתאם לחוק.

 

יזמות עסקית
אחת האפשרויות הקיימות לתעסוקה היא פתיחת עסק עצמאי. כאשר משתקם מעוניין לפתוח עסק הוא יכול לקבל תמיכה וליווי שיקומי, הכוללים את הידע המקצועי הנדרש וסיוע המותאם לצרכיו כגון: הנגשת הידע, התמודדות עם לחץ שנובע מניהול עסק, הפניה לקבוצות תמיכה, מציאת פתרונות למצבים של החרפה במצב הנפשי ועוד.
הפרויקט מתבצע בשיתוף הרשות לעסקים קטנים וג'וינט ישראל-תב"ת.

 

צרכנים נותני שירות - מהחלמה אישית למומחיות ייחודית
אחת האפשרויות התעסוקתיות הקיימות לאנשים עם מוגבלות נפשית היא להפוך בעצמם לעובדי שיקום: מדריכים, עובדים מקצועיים ומנהלים.
בבסיס הפרויקט עומדת התפיסה, כי אנשים שחוו התמודדות נפשית יוכלו, בעזרת הכלים המקצועיים הנדרשים, לעזור ולסייע לאנשים אחרים המתמודדים עם מגבלה נפשית.
 

תעסוקה מעברית

תעסוקה מעברית נועדה לאפשר למשתקמים מקום מעבר,  לתרגול והתנסות  בין תעסוקה מוגנת לתעסוקה בשוק הפתוח.  לרוב, מועסקת קבוצה של אנשים מתמודדים במקום עבודה בשוק הפתוח, תוך ליווי מקצועי של איש מקצוע לכל אורך התהליך. הקבוצה מקבלת  אפשרות להתנסות בשוק העבודה על היבטיו השונים (הגעה בזמן לעבודה, תפוקות, תקשורת בין אישית וכו'), זאת באופן הדרגתי ותוך ליווי צמוד של מדריך שיקומי. התגמול הכספי נע בין שכר מינימום מותאם לשכר מינימום. 

התעסוקה המעברית מוגבלת בזמן ל 15 חודש.

 

תוכנית לצעירים – עמותת שיקום אחר work it
תכנית לפיתוח קריירה. מיועדת לאנשים מתמודדים בגילאים 18 – 35. זהו תהליך רחב של הכוון וחקר ובדיקת צרכים של השכלה ותעסוקה לצורך פיתוח קריירה.

התוכנית מוגבלת בזמן, שמטרתה לסייע לאדם לבחור את מסלול ההמשך לפיתוח הקריירה בה הוא חפץ. התכנית פרוסה בכל הארץ.

פרטים בקישור

 

מידע נוסף ניתן למצוא באתר עמיתים לזכויות.

שיתוף
לוגו
פרטים ליצירת קשר אזורי פעילות

בכל הארץ

מומלץ לקרוא גם את זה
משרד הבריאות

מידע נוסף >
המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה

מידע נוסף >
שיקום מקצועי בביטוח הלאומי

השיקום המקצועי בביטוח הלאומי מעניק לזכאים הכשרה מקצועית המותאמת אישית בהתאם לכישורים ולנכות של הפונה. השיקום הכולל לימודים אקדמיים והכשרה מקצועית במגוון תחומים

מידע נוסף >